Това ще ви помогне много в ежедневната комуникация – на работа или у дома
Снимка: Shutterstock
„Онзи ден с моя съпруг гледахме по новините изказване на политик, който коментира последните събития във Вашингтон. Като цяло той бе добър говорител с изключение на един малък проблем. В рамките на кратко интервю политикът употреби фразата „по мое скромно мнение“ четири или пет пъти“, казва Джудит Хъмфри, автор на Speaking as a Leader: How to Lead Every Time You Speak.
Той коментира не малко теми, но нещото, което запомнихме от интервюто, беше „по мое скромно мнение“. Изрази като този играят ролята на предупреждение, което да подготви аудиторията за това, което ще кажем. Ако обаче искате да вдъхвате повече доверие и да звучите по-убедително, трябва да се отървете от няколко подобни фрази, или поне да намалите употребата им:
„Ако трябва да съм честен“
Това е един от най-често използваните изрази от този тип. Срещата се и под формата „честно казано“ или „позволете ми да съм честен“. Когато прибягвате до това предупреждение вие на практика казвате на аудиторията си, че всичко останало, което казвате, не е вярно или искрено. Вземете да пример следното изказване: „Екипът ни ще завърши проекта навреме, но ако трябва да сме честни, това ще ни струва много усилия“. Втората част от изречението, която започва с „ако трябва да сме честни“, поставя под въпрос иначе решителното становище. Защо да създавате съмнения у вашата аудитория, когато сте сигурни в способностите си? Премахнете това предупреждение и бъдете конкретни.
„По мое мнение“
Тази фраза също е изключително популярна, като с нея говорещият иска да омекоти това, което ще каже. Сред нейните варианти са „това е само моето мнение“ или „по мое скромно мнение“. Когато наричате вижданията си „просто мнение“, вие сами подкопавате техният ефект. Това предполага, че изказването ви отразява лични пристрастия и някаква предубеденост, а не логична и добре аргументирана позиция. Ако искате да звучите по-скромно, то може да замените тази фраза с „вярвам“, но за демонстрация на истинска увереност е най-добре да излагате вижданията си директно.
„Може вече да знаете това, но…“
Хората използват това предупреждение, за да звучат по-смирено. В действителност обаче тази фраза предполага, че казаното от тях е излишно и не си струва да бъде чуто. Мислете преди да говорите. Ако смятате, че другите са наясно с това, което се каните да кажете, или изобщо не си губете времето, или представете информацията по нов начин. Хората нямат против да получат различна гледна точка по тема, върху която вече са мислили.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари